PKK adına orman yakan zanlıya iki ağırlaştırılmış müebbet

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Güvercinlik Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasındaki Kuyucak mevkisinde 29 Temmuz 2021’de çıkan yangınla ilgili davanın karar duruşması, 9 Mayıs günü Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti sanık İ.S.’yi (27), ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ ve ‘devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulan terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde devlet ormanını yakma’ suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığa ayrıca 15 bin gün adli para cezası verildi.

Ne olmuştu?

29 Temmuz 2021’de öğle saatlerinde Bodrum’un Güvercinlik ve Meşelik bölgelerinde orman yangını çıkmış, yangın ekiplerin havadan ve karadan yaptığı yoğun mücadele sonucunda kontrol altına alınmıştı. Yangında yaklaşık 90 hektarlık ormanlık alan zarar görmüştü.

Aydın’da 2022’de uyuşturucu ticareti yapmak suçundan hakkında işlem yapılan 27 yaşındaki İ.S’ye ait cep telefonunda orman yangını görselleri olduğu görülmesi üzerine Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, şüphelinin cep telefonundan yurt dışında yaşayan bir kişiye, “Yaktım ama çabuk söndü.” mesajı gönderdiği tespit edilmişti.

HTS kayıtları ve cep telefonu sinyalinden şüphelinin 29 Temmuz 2021’de Bodrum ilçesi Meşelik mevkisinde olduğu bilgisine ulaşan başsavcılık, aynı gün bölgede çıkan orman yangınında da 87 dekarlık bir alanın zarar gördüğünü, zanlının cep telefonundaki yangın fotoğraflarının da aynı alandan çekildiğini belirledi.

Banka hesap hareketlerini de inceleyen başsavcılık, yangından bir süre sonra şüpheli İ.S. adına yurt dışından 100 bin lira havale yapıldığını saptamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x