Resmi Açıklama Geldi! Milyonlarca Kadın Bir an Önce Nüfus Müdürlüğüne Gitmek Zorunda

Aylardır yürütülen 9. Yargı Paketi çalışmalarında son aşamaya gelindi. Çalışmanın taslak metni ortaya çıkarken, düzenlemeye dair en dikkat çeken detay kadınların soyadına ilişkin oldu.

721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 187’nci maddesinde yer alan, “Kadının soyadı” düzenlemesinde yapılacak değişiklik ile Anayasa Mahkemesi kararına rağmen kadınlar evlendikten sonra bekarlık soyadlarını tek başına kullanamayacak.

DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRDİKTEN SONRA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI ZORUNLU OLACAK

Henüz taslak aşamada olan düzenleme, Meclis’e gelerek komisyona sokulacak. Bu aşamanın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda oylanacak olan değişiklik, kabul edilmesi halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak.

Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte, Türk Medeni Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle halihazırda kızlık soyadını kullanan milyonlarca vatandaş için yeni bir dönem başlayacak.

SOYADLARINI DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALACAKLAR

Evli oldukları eşlerinin soyadını almak istemeyen kadınlar, düzenleme sonrası kanunen soyadını değiştirmek zorunda kalacak. Yargı paketinde, sıklıkla tercih edilen çift soyadı için bir değişiklik bulunmuyor. Yani kadınlar, istemeleri halinde hem bekarlık soyadlarını hem de eşlerinin soyadını alabilecek, ancak evlilik sonrası soyadı değiştirmemek artık bir seçenek olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x